IRENA Abu-Dhabi’de

IRENA Abu-Dhabi’de

Overview

  • Release Date: January 18, 2017

14-15 Ocak 2017’de, IRENA Meclisinin yedinci oturumu Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Abu Dhabi’de gerçekleşti.

Meclis, 150’den fazla ülkeden hükümet yetkilileri, özel sektör temsilcilerini, sivil toplum ve uluslararası kuruluşları bir araya getirdi. İtalya, IRENA Meclisinin yedinci oturumuna Başkan olarak ve Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ürdün ve Fas da Başkan Yardımcıları olarak seçildiler.

IRENA Meclisi, Ajans’ın çalışmalarının ve yetkisinin merkezî temaları etrafında bir dizi stratejik ve programatik tartışmayla öne çıkıyordu. Tartışmalar, yenilenebilir enerjinin alımını artırma çabalarına destek olmak için üyeler ve uzmanlar arasında bilgi ve en iyi uygulamaların alışverişini sağladı.

 

158 ülkeden 1100 kamuya ait ve özel delegeler, 140 uluslarası örgüt, 70den fazla milletvekili, 40 başbakan ve 50 uluslararası konuşmacı, küresel olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı simüle etme çağrısı yapan kapsamlı bir anlaşmayla katıldı.

 

Genel kurul, iki gün boyunca, yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapmanın ve dünyanın her yerindeki projelerin iki katına çıkartılmasının gerekliliğini vurguladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve araçlarının maliyetlerinin düşmesi, yenilenebilir enerji çözümlerinin yaygınlaştırılmasına yol açtı. Ağırlıklı olarak güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları enerji sektöründe çeşitli alanlarda artan bir kabul görmeye başlamıştır. Bu talep, enerji sektöründeki dönüşüm hızını artırma, karbon emisyonlarının azaltılma alanını genişletme, kaliteyi yükseltme, iş fırsatları sağlama, kalkınma hedeflerine ulaşma ve sonunda daha temiz ve müreffeh bir gelecek sağlama gibi gereklilikler ve sonuçlar doğuracaktır. Yeni sisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmaların, bir çok ülkedeki karbon emisyonlarını engelleme çabalarını hızlandırmayı gerektirdiğini de gözönüne almak gerekir.

Uluslarası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) 26 Ocak 2009da Bonn Almanya’da kurulmuş hükümetlerarası dünya çapında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını cesaretlendirmeyi amaçlayan bir kurumdur. Ajans’ın merkezi Abu Dhabi’de bulunur, BAE ülkeleri sürdürülebilir bir enerji geleceğine geçmeleri konusunda destekliyor ve uluslararası işbirliğinin temel platformu, mükemmellik merkezi ve yenilenebilir enerji hakkında bir politika, teknoloji, kaynak ve finansal bilgi deposu olarak hizmet ediyor.

 

IRENA, sürdürülebilir kalkınma, enerji erişimi, enerji güvenliği ve düşük karbonlu ekonomik büyüme ve refahı sağlamak için biyoenerji, jeotermal, hidroelektrik, okyanus, güneş ve rüzgar enerjisi dahil her çeşit yenilenebilir enerjinin yaygın şekilde benimsenmesini ve sürdürülebilir kullanımını teşvik etmektedir.

Categories: Diğer konular, Orta Doğu

About Author

Arnaud Lefevre

Arnaud Lefevre is the Chief Executive Officer of Dynatom International. Arnaud is in charge of the international development of the business portfolio.

Write a Comment